Pierwszy rok Teleskopu Jamesa Webba zaplanowany

Teleskop Jamesa Webba

Wybrano właśnie obserwacje naukowe w ramach programu General Observer na pierwszy rok działania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Propozycje z państw członkowskich ESA stanowią 33% całkowitej liczby wybranych propozycji i odpowiadają 30% dostępnego czasu teleskopu. Te konkretne programy zapewnią światowej społeczności astronomicznej szerokie możliwości badania kosmosu.

Teleskop Jamesa Webba rozpocznie obserwacje wszechświata w 2022 roku, gdy statek kosmiczny po wielu opóźnieniach w końcu wystartuje, dotrze do punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia i sprawdzi działanie wszystkich swoich instrumentów. Webb to międzynarodowy program prowadzony przez NASA wraz z partnerami – Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA).

Z teleskopem wiązane są ogromne nadzieje dotyczące tajemnic naszego Układu Słonecznego, odległych światów otaczających inne gwiazdy i w końcu pochodzenia naszego Wszechświata. Wybrane propozycje dotyczą wielu różnych dziedzin nauki i pomogą wypełnić nadrzędną misję teleskopu, polegającą na pogłębianiu zrozumienia Wszechświata i naszego w nim miejsca. Programy General Observer wybrane w tym cyklu mają na celu znalezienie pierwszych galaktyk, badanie procesu formowania się gwiazd oraz mierzenie właściwości fizycznych i chemicznych układów planetarnych, w tym naszego Układu Słonecznego.

Otwieramy podczerwoną skrzynię skarbów i niespodzianki są tutaj gwarantowane. W jaki sposób wszechświat wykreował galaktyki, gwiazdy, czarne dziury i planety oraz naszą własną, bardzo wyjątkową małą Ziemię? Jeszcze nie wiemy, ale każdego dnia jesteśmy coraz bliżej – powiedział dr John C. Mather, starszy naukowiec w misji Webb i starszy astrofizyk w Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland.

Czas pracy Teleskopu Jamesa Webba będzie niezwykle cenny. W rezultacie proces selekcji wniosków jest zarówno rygorystyczny, jak i drobiazgowy. Komitet składał się z prawie 200 członków światowej społeczności astronomicznej, którzy zostali przydzieleni do 19 różnych paneli zajmujących się szerokimi tematami naukowymi. Panele spotkały się wirtualnie z powodu trwającej pandemii COVID-19 na przestrzeni kilku tygodni. Członkowie dodatkowo spędzali niezliczone godziny poza oficjalnymi spotkaniami, aby możliwie optymalnie ocenić propozycje.

Korzystając z „podwójnie anonimowego” przeglądu, w którym tożsamość proponującego badacza i zespołu została ukryta, wartość naukowa każdej propozycji została oceniona i sklasyfikowana. Ostateczna lista wybranych propozycji została przedstawiona dyrektorowi Space Telescope Science Institute, dr Kennethowi Sembach do przeglądu i zatwierdzenia.

Pierwszy cykl obserwacyjny z nowym obserwatorium jest zawsze wyjątkowy, szczególnie kiedy mamy do czynienia z tak potężnym i długo wyczekiwanym narzędziem jak Webb. Mieliśmy niewiarygodnie interesujące kilka tygodni, podczas których recenzenci wykonali świetną robotę, przeglądając i oceniając wszystkie możliwe propozycje naukowe. Doceniam ich za ciężką pracę, zwłaszcza w warunkach narzuconych przez pandemię. Bardzo się cieszę, że mogłem zatwierdzić tak ambitny program naukowy dla obserwatorium. Obserwacje te dostarczą oszałamiające rezulaty i poprowadzą nas w nowych kierunkach badawczych, które wyznaczą grunt pod dziesięciolecia badań – powiedział Sembach.

Do 24 listopada 2020 roku wpłynęło 1172 propozycje. Naukowcy pochodzący z 44 krajów złożyli wnioski o udział w części z 6000 godzin obserwacji dostępnych w pierwszym roku funkcjonowania obserwatorium, co stanowi około dwóch trzecich całego czasu obserwacji w tzw. Cyklu 1. Programy w ramach General Observer będą odbywały się równolegle z programami Director Discretionary-Early Release Science (ERS) i Guaranteed Time Observation (GTO). Wszystkie te obserwacje rozpoczną się po okresie „rozruchu” teleskopu, który potrwa co najmniej sześć miesięcy.


Pełna lista programów General Observer jest dostępna pod adresem: https://www.stsci.edu/jwst/science-execution/approved-programs/cycle-1-go.

Za: https://phys.org/news/2021-03-nasa-webb-telescope-scientific.html

 

176 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *