Szczegółowa mapa Układu Słonecznego

Na większości map Układu Słonecznego możemy zobaczyć osiem planet (+ ewentualnie Pluton) ułożonych w ładnym rządku obok ognistego pomarańczowego Słońca. Na nowej mapie układu słonecznego biologa Eleanor Lutz, która prezentuje ścieżki orbitalne ponad 18.000 obiektów Układu Słonecznego, mały kłopot może sprawić nawet znalezienie Marsa.

Eleanor Lutz to doktorantka na University of Washington, która spędza wieczory zamieniając zbiory danych w super-szczegółowe, graficzne dzieła sztuki. W swoim nowym projekcie o nazwie Atlas of Space przeanalizowała dane opracowane przez ponad dekadę, przez NASA, US Geological Survey i inne organizacje naukowe, aby stworzyć jedne z najdokładniejszych map Układu Słonecznego.

Pokazana tutaj mapa, którą Lutz opublikowała na swojej stronie internetowej 10 czerwca, została utworzona z danych orbitalnych pobranych z kilkunastu różnych publicznych baz danych. Idąc znacznie dalej w szczegóły niż większość dostępnych map Układu Słonecznego, ta grafika pokazuje między innymi pas planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem czy Pas Kuipera za Neptunem w przepięknym, wyglądającym nieco chaotycznie szczególe.

Ta mapa pokazuje każdą asteroidę w jej dokładnej pozycji w Sylwestra 1999 roku”, napisała Lutz na swojej stronie. Obejmuje to wszystko, o czym wiemy, że ma ponad 6,2 mili (10 kilometrów) średnicy – około 10 000 asteroid – jak również 8 000 obiektów o nieznanym rozmiarze.

Możesz zauważyć, że Pluton jest pokazany na orbicie Neptuna – napisała Lutz. Okazuje się, że około 10% czasu Pluton jest faktycznie bliżej słońca niż Neptuna.

 

2 087 views

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *